overlay

İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Erkan HİRİK' in 14 Mart Tıp Bayramı Mesajı

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire ismiyle açılan okul ile ilk çağdaş tıp eğitiminin başladığı 14 Mart 1827 günü Türkiye’de Tıp Bayramı olarak kabul edilmiş ve ilk defa  1919 yılının 14 Mart tarihinde ülkemizin işgal edilmesine karşı yapılan protestolar aracılığıyla kutlanmıştır. Tıp Bayramı’nın ilk kutlamasının vatan savunması ile iç içe yapılması insan hayatının değerine inanan kişilerin vatanın bekasına verdiği önemi de göstermektedir.

İnsana, adil, ulaşılabilir sağlık hizmeti sunmak; hastalarımızın tutan eli, gören gözü olmak için çabalayan, 1915 Çanakkale Harbi'nde şehit olan kahraman tıbbiyeli Türk gençlerimizin ruhuyla, aynı heyecan ve özveriyle canını tehlikeye atmaktan kaçınmadan hizmet veren, kar ve tipi gibi olumsuz durumlarda mahsur kalan hastaya ulaşmak için hayati pahasına mücadele eden doktorlarımız ve sağlık çalışanlarımız kutsal bir görevi üstlenmektedir.

Ülkemizde de son yıllarda yapılan çalışmalarla birlikte sağlık sektöründe çok önemli gelişmeler yaşanmış, bu gelişmelere bağlı olarak vatandaşlarımıza sunulan hizmet kalitesi de yükselmiştir. Sağlıklı bir toplum meydana getirmenin sağlıklı bireyler yetiştirmekle mümkün olacağının bilincinde olan devletimiz, tüm ülkeyi kuşatan sağlık yatırımlarıyla vatandaşlarımızın sağlık ihtiyaçlarına vatandaş odaklı ve kaliteli hizmet anlayışıyla cevap vermektedir. Ülkemizde gerçekleşen sağlık reformlarından ilimiz de payına düşeni almış, sağlık alanında kaliteli ve etkin bir yapıya ulaşmıştır.

Tıp alanında bu gelişmeler ve ilerlemeler yaşanırken, vatandaşlarımıza erişilebilir, kaliteli ve verimli sağlık hizmeti sunabilmek için en büyük görev, sağlık çalışanlarımıza düşmektedir. Değerli hekimlerimizin ve her düzeydeki sağlık çalışanlarımızın üstlendikleri büyük sorumluluğun bilinciyle gösterdikleri titiz ve insanüstü gayretler her türlü övgünün üzerindedir. 

Nitekim, sağlık çalışanlarımız bu gayretlerini, bir yılı aşkın bir süredir tüm Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınında ortaya koymuşlardır. Sağlık çalışanlarımız, bu illet salgında insanlarımızın sağlığını koruyabilmek için cansiperane görev yaparak, büyük kahramanlıklar göstermişler, fedakârlıklarda bulunmuşlardır.

Salgının gölgesinde, verdiğimiz kayıplarla buruk bir şekilde kutladığımız Tıp Bayramında meşakkatli mesleğimizi insan onuruna yakışır bir şekilde yerine getiren tüm sağlık çalışanlarımıza saygı, sevgi ve şükranlarımı sunuyor, görev şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum.